http://krda.lt/invest/wp-content/uploads/sites/4/2017/05/rodyklė4.jpg
http://krda.lt/invest/wp-content/uploads/sites/4/2017/05/rodyklė3.jpg
http://krda.lt/invest/wp-content/uploads/sites/4/2017/05/rodyklė2.jpg
http://krda.lt/invest/wp-content/uploads/sites/4/2017/05/rodyklė1.jpg
http://krda.lt/invest/wp-content/uploads/sites/4/2017/05/rodyklė.png

Apie Kauno regioną

Kauno regionas – trečias pagal užimamos teritorijos dydį ir antras pagal gyventojų skaičių Lietuvos regionas, kurį sudaro aštuonios savivaldybės: Kauno, Kėdainių, Kaišiadorių, Jonavos, Prienų, Raseinių rajonų, Kauno miesto ir Birštono. Regionas yra pačiame Lietuvos centre, todėl esame vienintelė apskritis, neturinti išorinių sienų su užsienio šalimis, tačiau besiribojanti net su šešiomis iš dešimties Lietuvos apskričių – Alytaus, Vilniaus, Panevėžio, Šiaulių, Tauragės ir Marijampolės. Dabartinės regiono ribos nustatytos 1996 m., o istorijos šaltiniuose esame minimi jau nuo XV amžiaus.


Regione gyvena daugiau kaip 600 tūkst. žmonių ir net 93,88 proc. regiono gyventojų sudaro lietuviai – tai pats lietuviškiausias šalies regionas. Be to, vienintelis Lietuvos regionas, kuriame gyvena visų keturių Lietuvos etnografinių grupių žmonės: aukštaičiai, dzūkai, sūduviai ir žemaičiai.


Į Kauno regioną galima atvykti visais įmanomais keliais – sausumos, geležinkelio, vandens ir oro. Kauno transporto mazge kertasi pagrindiniai geležinkelio (europiniai I ir IX D) ir magistraliniai automobilių (europiniai I – „Via Baltica“ – ir IX B) transporto koridoriai Rytų ir Vakarų bei Šiaurės ir Pietų kryptimis. Keliauti bei krovinius gabenti galima ir vandens keliais – nuo Kauno upių iki neužšąlančio Klaipėdos jūrų uosto. Greta Kauno įsikūręs tarptautinis oro uostas turi patogų susisiekimą su pagrindinėmis regiono magistralėmis, geležinkelio linijomis ir upių transporto arterijomis. Iš čia įvairiomis transporto priemonėmis įvairiomis krypti mis gabenami tranzitiniai kroviniai. Tai daugiausia krovinių gabenantis oro uostas Baltijos šalyse ir bazinis Ryanair oro uostas, kuriame steigiama šios bendrovės lėktuvų techninės priežiūros bazė.


Kauno regionas patrauklus užsienio šalių investuotojams. Patogi geografinė padėtis, Kauno ir Kėdainių laisvosios ekonominės zonos, Kauno Viešasis logistikos centras, kvalifikuoti specialistai ir jų patirtis, sparti mokslo ir technologijų pažanga, konkurencingų įmonių tarptautiniu mastu gausa, svarbiausių transporto, upių kelių susikirtimas, tarptautinio oro uosto teikiamas pranašumas traukia investuotojus iš Danijos, Didžiosios Britanijos, Estijos, JAV, Norvegijos, Suomijos, Vokietijos ir kitų šalių. Esame antri pagal tiesioginių užsienio investicijų dydį šalyje. Kauno regione parduota pramonės produkcija sudaro 20,3 proc. visos šalies parduotos pramonės produkcijos, o eksportuojama 18,8 proc. lietuviškos kilmės prekių. Tradicinės Kauno regiono pramonės šakos yra maisto produktų, gėrimų, baldų ir tekstilės pramonė. Išplėtotos specifinės pramonės šakos – sklandytuvų, sraigtasparnių remontas, mineralinio vandens gavyba.


Regione veikia stambios pramonės įmonės: tai AB „Kauno grūdai“, AB „Kraft Foods Lietuva“, AB „Stumbras“, AB „Volfas Engelman“, ŽŪB „Nematekas“, UAB Kėdainių konservų fabrikas, UAB „Taneta“, AB Kaišiadorių paukštynas, AB „Audimas“, UAB „Drobė Co“, AB „Kauno baldai“, UAB „Sportinė aviacija ir Ko“, AB „Kėdainių grūdai“, UAB „Vikeda“, AB “Nordic Sugar Kėdainiai”, AB “Progresas” , UAB “Vesiga”, vienos didžiausių Baltijos šalyse trąšų gamintojos AB „Achema“ ir AB „Lifosa“, Birštono mineralinių vandenų gavyba, išpilstymu ir prekyba užsiima UAB „Birštono mineraliniai vandenys ir Ko“, Prienų UAB „Stakliškių midus“ vienintelė Europoje gamina tradicinį gėrimą su medumi. Šių įmonių produkcija garsina Lietuvos ir Kauno regiono vardą visame pasaulyje. Daugelio įmonių gaminiai atitinka Tarptautinės Standartizavimo Organizacijos (ISO) standartus.


Itin svarbus Lietuvos ekonomikai yra regiono centras Kauno miestas. Kaunui tenka apie 12,1 proc. visos šalies pramonės, sukuriama 19 proc. šalies BVP.


Kaunas nuo seno didžiuojasi elektronikos ir lengvosios pramonės gaminiais, sparčiai tobulėja informacinių technologijų ir telekomunikacijų (ITT) bei farmacijos sektoriai. Logistikos centru vadinamas Kaunas telkia pačius geriausius IT ir aukštųjų technologijų specialistus.


O štai Kėdainių pramoniniame rajone pastatytas pirmasis šalyje „Sakret“ statybinių mišinių fabrikas. Nelengvai kelią Lietuvoje skynęsis krematoriumas vietą pirmiausia rado taip pat Kėdainiuose.


Regione veikia devyni universitetai (2 fakultetai), keletas aukštųjų neuniversitetinių mokyklų ir daugybė kitų mokymo bei mokslo įstaigų, kuriose studijuoja apie 55,703 tūkst. studentų iš visos šalies bei užsienio. Nuo pat 1922 m., kai Kaune buvo įsteigta pirmoji aukštoji nepriklausomos Lietuvos mokykla – Lietuvos universitetas, – Kauno regionas laikomas Lietuvos švietimo ir mokslo centru. Dauguma Kauno regiono gyventojų turi aukštąjį išsilavinimą – garsėjame puikiais medikais, humanitarais, IT specialistais, aukšto lygio žemės ūkio žinovais, sportininkais ir sporto treneriais.


Regiono universitetų mokslininkai žengia pasaulio mokslo visuomenės priešaky ir stebina savo darbais bei atradimais. Vytauto Didžiojo, Kauno technologijos, Lietuvos sveikatos mokslų, Aleksandro Stulginskio universitetas ir ISM Vadybos ir ekonomikos universitetai, LSMU veterinarijos ir Lietuvos kūno kultūros akademijos bei kitos regiono aukštosios mokyklos garsėja švietimo ir mokslo laimėjimais. KTU – didžiausias techninės srities universitetas Baltijos šalyse; LSMU – didžiausia Lietuvos sveikatos specialistus rengianti aukštoji mokykla, kurioje derinamos studijos, mokslas ir sveikatos priežiūra bei atliekamos sudėtingiausios kompleksinės ir organų transplantacijos operacijos.


Mokslo ir technologijų parkas „Technopolis“ – verslo, mokslo ir savivaldos institucijų tarpusavio bendradarbiavimo iniciatyva sukurta palanki erdvė inovacijų kūrimui ir vystymui. MTP „Technopolis“ buvo įsteigtas siekiant paskatinti inovacijų kūrimą Kauno mieste, koncentruoti kritinę masę inovatyvių kompanijų ir vienyti jas po savo stogu siekiant bendros naudos. Kauno mieste taip pat veikia du Integruoto mokslo, studijų ir verslo slėnio centrai (Slėniai) – „Santaka“ ir „Nemunas“. Slėnis „Santaka“ skirtas viešiesiems ir privatiems tyrimams vykdyti, žinioms imlių įmonių įsikūrimui bei teikti pridėtinę vertę kuriančias, žinioms imlias paslaugas. Slėnis „Nemunas“ yra integruotos mokslo, studijų ir verslo centras Lietuvos žemės, miškų ir maisto ūkio sektoriui plėtoti.


Kauno regionas Lietuvoje ir toli už jos ribų garsėja kultūros puoselėjimu ir kultūriniais renginiais. Nacionalines ir klasikines teatro tradicijas puoselėja Kauno muzikinis, Dramos ir Lėlių teatrai, naujomis meno kryptimis seka Pantomimos, Modernaus šokio teatrai. Garsėjame varpų muzikos koncertais, visame pasaulyje žinomais tarptautiniais džiazo festivaliais – „Kaunas Jazz“ ir „Birštonas Jazz“, pramoginių šokių konkursu „Gintarinė pora“, tradicine kaimo kapelų švente „Grok, Jurgeli!“, operetės festivaliu „Operetė Kauno pilyje“, dainuojamosios poezijos festivaliu „Akacijų alėja“ Kulautuvoje, Joninių švente Jonavoje, regiono miestų dienomis su įvairiomis linksmybėmis, sodų gėrybių parodomis, amatų mugėmis ir kitokiomis išmonėmis. Ant Kauno marių kranto, viename vertingiausių Rytų Europoje baroko architektūros ansamblių, įsikūręs Pažaislio vienuolynas. Jame daugiau nei prieš dešimt metų pradėti rengti tarptautiniai Pažaislio klasikinės muzikos festivaliai.


Kauno regione gausu meno, kultūros, istorijos, urbanistikos, gamtos paminklų. Keliaujančiuosius žavi Kauno ir Kėdainių – vienų iš seniausių Lietuvos miestų ir svarbių istorinių centrų – jaukios senamiesčių erdvės, urbanistiniai paminklai. Kaune gausiai lankomi vieno originaliausių Lietuvos XX a. dailininko ir kompozitoriaus M. K. Čiurlionio, Karo, Brangakmenių ir kt. muziejai, vieno žymiausių lietuvių kolekcininko M. Žilinsko dailės galerija, Botanikos ir vienintelis Lietuvoje zoologijos sodas. Itin užsienio svečių mėgstamame Velnių muziejuje sukaupta didžiausia pasaulyje velnių kolekcija. Skriaudžių kalendorių muziejuje surinkta net 4 tūkst. eksponatų, o dešimt jų – itin vertingi, nes tokių tėra po vieną egzempliorių pasaulyje! Birštone po šalies Nepriklausomybės atgavimo duris atvėrė vienas pirmųjų sakralinio meno muziejų Lietuvoje. Rumšiškėse įkurtas vienintelis šalyje etninės lietuvių kultūros muziejus po atviru dangumi. Kėdainiečiai didžiuojasi J. Monkutės-Marks muziejumi-galerija, Kėdainių krašto muziejumi, Daugiakultūriu centru, kuriuose vyksta daugybė gražių renginių.


Kauno regionas vadinamas vienu nuostabiausių Lietuvos regionų. Čia vingiuoja pačios gražiausios Lietuvos upės – Nemunas, Neris, Nevėžis, Dubysa, Verknė, Jiesia.


Regione įkurti 29 draustiniai ir 7 regioniniai parkai. Kai kurios regiono gamtos vietos, kuriose yra natūralių buveinių ir retų augalų bei gyvūnų rūšių, įtrauktos į Europos ekologinį tinklą „Natura 2000“. Nepamirštami vaizdai atsiveria nuo Balbieriškio ir Žiegždrių atodangų, ypatinga nuotaika užburia meteoritinės kilmės Kaukinės ežeras, sveikatos linki mineraliniai šaltiniai Birštone ir Darsūniškyje.


Vienintelis regione karališkasis gydymo ir turizmo Birštono kurortas nuo 2006 m. tapo Europos kurortų asociacijos nariu.


Regione yra didžiausias žmogaus sukurtas vandens telkinys – Kauno marios. 63,5 kv. km ploto ir 80 km ilgio marios suformuotos prie Kauno statant hidroelektrinę ir užtvenkus Nemuną. Dabar tai itin miestiečių ir svečių mėgstama poilsio vieta – smėlėti krantai, statūs skardžiai, įspūdingos atodangos, tolumoje baltuojančios jachtų burės ir Pažaislio vienuolyno bokštai, įvairios pramogos ant vandens ir gryname ore – visa tai pakeri kiekvieną čia apsilankiusį.


Kauno regionas didžiuojasi šiame krašte gimusiais ar dirbusiais visame pasaulyje garsiais žmonėmis. Kauno krašte gimė, studijavo ir studijuoja, gyveno ir gyvena, kūrė ir dabar tebekuria daug garsių ir nusipelniusių žmonių: mokslininkų ir menininkų, politikų ir visuomenės veikėjų, sporto ir pramogų verslo žvaigždžių.


Kauno kraštas yra Nobelio premijos laureato rašytojo Česlavo Milošo, diplomato, paskutinio tarpukario nepriklausomos Lietuvos užsienio reikalų ministro Juozo Urbšio, vieno garsiausių visų laikų Lietuvos poetų Jono Mačiulio-Maironio, kardinolo Vincento Sladkevičiaus, vadinamo viena šviesiausių Lietuvos asmenybių, Fluxus krikštatėviu laikomo Jurgio Mačiūno, parodžiusio pasauliui, kaip kasdienybę paversti menu, ir daugybės kitų visame pasaulyje žinomų žmonių gimtinė.