Pažintinis vizitas į Estiją

Rugsėjo 2-6 dienomis Estijoje vyko projekto „Miško maršrutų kūrimas Lietuvoje ir Latvijoje. Baltijos pajūrio pėsčiųjų maršruto plėtra Lietuvoje“ pažintinis vizitas. Vizite dalyvavo projekto partnerių atstovai iš įvairių Lietuvos ir Latvijos regionų ir įstaigų. Iš viso pažintiniame vizite 5 dienas, visuose susitikimuose dalyvavo net 43 dalyviai.

Vizito tikslas – susipažinti su Miško ir Jūrų taku esančiu Latvijoje ir Estijoje bei jų pritaikymu turistų poreikiams.

Rugsėjo 2 d. buvo susipažinta su Toomas Abel, Häädemeeste savivaldybės atstovu ir Tõiv Jõul Jūrų tako projekto koordinatoriumi Estijoje. Šie atstovai pristatė savo savivaldybę bei vyraujančias problemas susijusias tiek su Jūrų tako žymėjimu ir pačio projekto įgyvendinimu. Vakare vyko trumpas pasivaikščiojimas pėsčiomis iki paplūdimio, šalia kurio eina Jūrų takas. Tuo pačiu buvo pristatyti infrastruktūros pavyzdžiai sukurti paplūdimyje, tai pėsčiųjų takai, apžvalgos aikštelės prie jūros ir šiukšlių rinkimo būdai, skirti mažinti šiukšlinimą paplūdimyje.

Rugsėjo 3 d. buvo aplankytas Roosta laisvalaikio centras (www.roosta.ee) ir susipažinta su centro teikiamomis paslaugomis. Vėliau po Roosta laisvalaikio centro pristatymo, vyko žygis pėsčiomis Jūrų taku iki Dirhami Fich café (https://dirhami.ee/en/cafe/ ). Dalyviai taip susipažino su Jūrų tako vienu iš atkarpų einančiu šalia jūros bei tuo pačiu turėjo galimybę susipažinti su take esančiais ir žygeiviams draugiškiems verslams. Vėliau Paldiski mieste vyko susitikimas su Ede Teinbas, buvusia projekto koordinatore Jūrų take bei Paldiski miesto savivaldybės atstovu. Buvo pristatytas Paldiksi miestas, naujai įrengtos infrastuktūros mieste ir vyraujančios problemos bei jų sprendimo būdai. Vėliau vizito dalyviai aplankė vieną iš vietos verslų, teikiančių turizmo paslaugas šalia Jūrų tako („Pakri“ švyturys ir jo savininkas).

Rugsėjo 4 d. turėjome galimybę dalyvauti Miško tako oficialiame atidaryme. Dalyvių laukė 13 km žygis miško taku šalia jūros. Viduryje maršruto buvo surengtas vietos bendruomenės pasirodymas, buvo susipažinta su vietos bendruomene ir tam tikromis jų tradicijomis (šokiais, muzika, žaidimais). Viso maršruto metu dalyviai gyvai susipažino su Miško tako infrastuktūra ir take dirbančiais verslais, kurie yra draugiški žygeiviams.

Rugsėjo 5 d. Buvo aplankyta kita žygeiviams draugiška aplinka, tai Estijoje, netoli miško tako esantis „Medžio centras“ (https://puiduait.ee/en/ ). Vėliau vyko susitikimas su medžio centro atstove ir Peipsi temaja kavinukės (https://peipsiteemaja.ee/) savininke bei Aive Tamm Mustvee savivaldybės atstove. Vėliau buvome supažindinti su trumpa Miško tako atkarpa esančia Varskoje. Ją pristatė vietinė miško tako projekto partnerė ir turizmo centro atstovė bei gidė Helen Külvik.

Rugsėjo 6 d. Helen Külvik pristatė dalyviams Reggi maja lankytojų centrą (www.visitestonia.com/en/varska-visitor-centre-reeks-house ). Taip pat vyko susitikimo su Varska savivaldybės meru Raul Kudre. Vėliau buvo aplankytas Varskma turizmo klėtis / ferma (Farm www.vaskna.ee ), kuri taip pat yra draugiška žygeiviams, o čia dirbantys ir gyvenantys vietos bendruomenės nariai įsikūrę netoli ten einančio miško tako. Tai buvo puikus verslo pavyzdys parodantis, kaip verslas prisitaiko prie gyventojų ir turistų poreikio ir gali teikti kelias įvairias paslaugas vienu metu (maitinimas, ekskursijos, edukacijos, stovyklos, nakvynės ir kitos paslaugos vienoje vietoje).